Herrer Senior får "ny" træner

jyll DSC1566 copy
Jyllandsserien Herrer skal have "ny" træner

Tilbage i november meddelte nuværende cheftræner Anders Heshe, at han ønskede at stoppe, som træner for klubbens bedste herrehold efter indeværende sæson. Derfor begyndte Seniorudvalgsformand Magnus Kronborg og Seniorudvalgsmedlem Christian Hjortshøj allerede dengang at jagte klubbens nye træner.

Vi er derfor stolte og beærede over, at vi igen kan annoncere Jonas Røge, som træner for Fjerritslev IF’s Jyllandsserie herrehold. Vi er som klub meget ydmyg over, at Jonas igen har takket ja til at blive holdets nye træner.

Seniorudvalget ved Magnus Kronborg og Christian Hjortshøj udtaler: ”Da muligheden viste sig for igen at kunne ansætte Jonas Røge som træner, var vi aldrig i tvivl. Jonas er en usædvanlig dygtig træner, som vi tidligere har været meget glade for at have i klubben. Jonas har et stort engagement og glæde ved håndbolden, og vi er overbeviste om, at vi med hans trænermæssige og menneskelige egenskaber kan udvikle os yderligere som hold og som klub. Vi er derfor meget glade for, at Jonas har valgt at blive træner i Fjerritslev igen, og vi ser allerede nu frem til at komme i gang med træningen til sommer”.

jonas1

Kommende Cheftræner Jonas Røge udtaler:
”Jeg er glad for, at vi har landet en aftale for sæsonen 2021-2022. Jeg har nogle værdier som menneske og som træner, som jeg ved, vil harmonere godt med FIF og de mennesker, der står i spidsen for klubben. Jeg har et indgående kendskab til truppen som både træner og spiller, og jeg ved, der er unge spillere på vej op i seniortruppen, som på sigt kan blive vigtige aktiver for en klub som FIF. Derudover kan jeg stå på mål for den kultur, der er omkring FIF og måden, man ønsker at drive forening og fællesskab på. Jeg glæder mig meget til igen at komme i gang med at arbejde videre med spillerne og være med til at videreudvikle klubben, så den forhåbentlig vil stå med et stærkt sportsligt og kulturelt fundament til de næste mange sæsoner.”

Jonas 2

Der skal selvfølgelig lyde en kæmpestor tak til Anders Heshe, for hans store engagement og lyst til at udvikle holdet, såvel som den enkelte spiller. Vi har været meget glade for at have Anders som træner, og Anders har altid ydet en helhjertet indsats for holdet og klubben som helhed. Cheftræner Anders Heshe udtaler: ”Allerede tilbage i november måned 2020 meddelte jeg klubben, at jeg ikke var et træneremne for herrerne til den kommende sæson. På den måde havde klubben god tid til at planlægge, hvad der så skulle ske. Mit arbejde indebærer normalt (uden Corona) meget rejseaktivitet, og når det hele begynder at åbne op igen, vil der være en masse arbejde for mine udenlandske kunder, der skal følges op på.

Anders H

For yderligere information, kontakt venligst:
Seniorudvalgsformand Magnus Kronborg på telefon 20 71 23 85
Seniorudvalgsmedlem Christian Hjortshøj på telefon 28 71 62 90
Cheftræner Jonas Røge på telefon 41 91 15 23

FIFhb sociale medier YouTube
FIFhb sociale medier Instagram

Partnere

 • sparekassen danmark logo
 • SuperBrugsen 315x120
 • Bejstrup 315x120
 • Toemmergaarden 315x120
 • ICJ 315x120
 • Granly
 • Erik Sahl
 • Sparekassen Thy 315x120
 • Fjerritslev tryk
 • Himmerland forsikring
 • inelco heaters
 • Bejstrup Skilte og reklame
 • placeofbeauty
 • slagter palle
 • Klim El
 • inelco grinders
 • asgerlarsen logo
 • min kobmand 315x120
 • hotel højgaarden
 • Midvejs Auto
 • Meny
 • Klim Sparekasse 315x120
 • Thisted fjerritslev cementfabrik
 • agesenel
 • renes vin og grønt
 • Frisor trine rosenkrantz
 • Lindstroem
 • Hokus Pokus 315x120
 • Kraghs
 • Thisted Bryghus
 • Kaj Rasmussen VVS
 • fjerritslevautolakering
 • Fjerritslev elektro
 • restaurantgolfen
 • lasmykker
 • botilbuddene nordenfjords
 • edb center

Nyhedsbrev

Tilmeld dig FIF Håndbold nyhedsbrev
- og modtag de seneste nyheder om kampe og aktiviteter i klubben.
Joomla Extensions powered by Joobi
 

Kommende begivenheder...

FIF Håndbold • Brøndumvej 14-16 • 9690 Fjerritslev

Facebook: facebook.com/FifHandbold